Mevlevilik ve Semah

August 17th, 2012
Mevlana ve semah

Mevlana ve semah

 

Günümüzde Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinde bulunan Belh şehrinde 30 Eylül 1207 yılında doğan Mevlana Celaleddin-i Belhi Rumi; İslam ve tasavvuf dünyasında tanınan, düşünce adamı ve Mevlevi düşüncesinin öncüsüdür.

UNESCO tarafından 2007 yılında Mevlana’nın 800. doğum yılı sebebi ile “Dünya Mevlana Yılı” ilan edildikten sonra da Mevlevi düşüncenin birçok insanı etkisi altında tutmayı başardığına bir kez daha tanık olduk.

“Kendine gel, yepyeni bir söz söyle de dünya yenilensin! Sözün öylesine bir söz olmalı ki dünyanın da sınırını aşmalı. Sınır nedir, ölçü ne? Bilmemeli!” diyen Mevlana, tasavvuf inancının en önemli isimlerinden biri olmaya devam edecek.

Tasavvuf, İslam inancına göre insanın akıl yolu ile Allah’a ulaşamadığını, fakat sezgi ve duygular ile ulaşmasına bağlı bir inanç sistemidir. Semazen ise, yolunu kaybeden güneşlere gülümseyendir… Allah’tan alınanı yeryüzüne vermeyi simgeleyen el hareketi ile tasavvuf düşüncesini simgeler ve dünyevi duygulardan arınarak sadece özü düşünmemize sebep olurlar.

Mevlevilik ve daha birçok düşünce, inanışla ilgili yağlı boya tablolar elinizin altında. Plus Canvas Tablo Galerisi Parçalı Tablolar bölümünde sizleri bu büyük düşünce akımına davet edecek ve yolunu kaybetmiş güneşlere gülümseyerek duvarlarınızı aydınlatacak.

Comments are closed.